ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ

Кафедра хірургії, травматології, ортопедії та фтизіатрії

публічна інформація

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ

Дужий Ігор Дмитрович

Дужий Ігор
Дмитрович

завідувач кафедри

Доктор медичних наук, професор

Дужий Ігор Дмитрович
професор, академік Академії наук вищої школи України, доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України. Стаж лікувальної роботи більше 50 років, хірург вищої категорії.

Дужий Ігор Дмитрович народився 04.02.1940 року у сім’ї службовців в м. Бахмачі Чернігівської області. Закінчив 7 класів середньої школи №48. Медичне училище закінчив в 1957 році в м. Суми. Завідував фельдшерсько-акушерським пунктом с. Тиниця Бахмацького району Чернігівської області з населенням 9 тисяч жителів. У підпорядкуванні було 2 акушерки зі стажем по 25 років. У пологовому будинку щорічно народжувалося» 120 малюків. За три роки померла 1 дитина на 5-у місяці життя. На першому році роботи 01.01.1958 року виконав ручне виділення дитячого місця (посліду).
Після трьох років роботи поступив у Харківський медичний інститут, який із відзнакою закінчив у 1966 році. З третього курсу чергував помічником ургентного хірурга і вже тоді почав оперувати апендицити, кили. З 01.08.1966 року зарахований ординатором хірургічного відділення Сумського обласного протитуберкульозного диспансеру.
На початку 70-х років зацікавився післяопераційними кровотечами і тромботичними ускладненнями та синдромом дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові. Один з перших у Радянському Союзі запропонував і втілив у життя профілактику зазначених ускладнень при операціях на легенях і плеврі шляхом застосування у до- інтра- та післяопераційний періодигепарину у низьких дозах. З цього приводу було опубліковано більше 20 статей у наукових журналах і самотужки написано дисертаційну роботу. Коли звернувся за пошуками наукового керівника у відповідні заклади Києва, такого не знайшлось – ніхто не орієнтувався у даній проблемі. Звернувся у Ленінградську Військово-медичну академію, отримав запрошення, але … Де той Ленінград… На цьому все закінчилось. У своїй монографії “Клиническое применение гепарина” академік А.І. Грицюк цитував роботи І.Д. Дужого у 1975 році. За показниками роботи хірургічне відділення де працював ординатором І. Дужий “зав’язувало” список тотожних відділень України.
З 1978 року І. Дужий очолив відділення, яке у цей же рік увійшло у чільну трійку і вже ніколи це місце не покидало. З початку 80-х років розробляв проблему діагностики та диференційної діагностики захворювань плеври. Втілив у життя плевроскопію при синдромі плеврального випоту. Розробляє і удосконалює методики консервативного та хірургічного лікування поширеного туберкульозу легень. Особливо це стосується хіміорезистентного туберкульозу.
Ігор Дмитрович Дужий залишається поборником комбінованих методів лікування туберкульозу легень у сучасних умовах, а саме інтраплевральної та екстраплевральної торакопластик.
Автор 7 монографій, серед яких «Труднощі діагностики хвороб плеври», «Клінічна плеврологія» та «Гострий грудний біль (диференціальна діагностика)» не мають аналогів. Автор 10 навчально-наукових посібників, понад 30 винаходів, підтверджених патентами України, автор більше 70 раціоналізаторських пропозицій; автор понад 400 наукових праць, з яких 67 опубліковані у виданнях, що індексуються БД Scopus. Співавтор національного підручника з Фтизіатрії, виданого трьома мовами.
За напрямками наукових уподобань захищено 11 дисертацій на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук: три з яких по лікуванню захворювань малої миски; одна – по лікуванню аденоїдиту; одна – по черепно-мозковій травмі; п’ять – по хірургічному лікуванню легень і плеври, одна – променевій діагностиці туберкульозного плевриту. У даний час підготовлено до захисту дві дисертації на ступінь к. мед. н. і продовжують роботу 4 аспіранти і два докторанти. Його учні, лікарі і молоді вчені, самостійно працюють не лише в Україні, а і в Замбії, Танзанії, Палестині.
У 2019 році удостоєний грамотою «За заслуги перед Помісною Українською Православною Церквою та побожним народом» від Митрополита Київського і всієї України Єпіфанія. Від Уряду і діаспори України нагороджений орденом «Патріот України» (2011 рік). У 2016 році нагороджений медаллю «За жертовність і любов до України».
У 2019 нагороджений орденом «НАУКОВЕЦЬ РОКУ 2019» за перемогу у Міжнародній програмі «Науковець року — 2019», що проводився під егідою Національної академії наук України і Української федерації вчених за підтримки та участі Комітету Верховної ради України з питань науки і освіти, Міністерства освіти України.
Дужий І.Д. є постійним членом редакційних рад науково-практичних журналів «Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція», «Лікарська справа», редакційної колегії медичного науково-практичного журналу «Харківська хірургічна школа».
З 1998 року і по теперішній час – голова Сумського обласного осередку асоціації хірургів України.